სიაში დაბრუნება Նորություններ
11 ივლისს საქართველოს ეროვნულ ბიბლიოთეკაში პირველად წარვადგინეთ პროგრამა „ბეჭდების მბრძანებლის მუსიკა სანთლების შუქზე“, Mystery Ensemble-ის შესრულებით.
მოციმციმე სანთლების ფონზე ჰოვარდ შორის მუსიკამ ბიბლიოთეკა კინოსა და ლიტერატურის შეხვედრის ადგილად აქცია. ნაცნობმა მელოდიებმა მსმენელები შაირის მშვიდი პეიზაჟებიდან ტოლკინის სამყაროს უფრო ბნელ გზებზე გადაიყვანა და დარბაზი საიდუმლოს, სიმამაცისა და ახალი მოგზაურობის მოლოდინით აავსო.
სივრცემ საღამოს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი განზომილება შესძინა. კონცერტთან ერთად, სტუმრებს შეეძლოთ ბიბლიოთეკის თაროებიდან ტოლკინის წიგნები აეღოთ და იმ ორიგინალურ ისტორიებს დაბრუნებოდნენ, რომლებმაც ფილმები შთააგონა. მუსიკა შუახმელეთის კარს ხსნიდა, წიგნები კი ბოლო ნოტის შემდეგ მოგზაურობის გაგრძელების საშუალებას იძლეოდა.
საქართველოს ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გამართულმა პირველმა „ბეჭდების მბრძანებლის“ კონცერტმა ცოცხალი მუსიკა, სანთლების შუქი და თაობების შთამაგონებელი ლიტერატურული სამყარო გააერთიანა — ერთ საღამოს ტოლკინის სამყაროს მოსმენა, დანახვა და წაკითხვა გახდა შესაძლებელი.

Средиземье впервые появилось в Национальной библиотеке Грузии
11 июля мы впервые представили в Национальной библиотеке Грузии программу «Музыка “Властелина колец” при свечах» в исполнении Mystery Ensemble.
В мерцании свечей музыка Говарда Шора превратила библиотеку в пространство встречи кино и литературы. Знакомые темы провели слушателей от спокойных пейзажей Шира к более тёмным дорогам вселенной Толкина, наполнив зал тайной, смелостью и ощущением начинающегося путешествия.
Сама площадка придала вечеру дополнительный смысл. Помимо концерта, зрители могли взять с библиотечных полок книги Толкина и обратиться к оригинальным историям, лежащим в основе фильмов. Музыка открывала дверь в Средиземье, а книги позволяли продолжить путь после последней ноты.
Первый концерт по «Властелину колец» в Национальной библиотеке Грузии объединил живое исполнение, свет свечей и литературный мир, вдохновивший несколько поколений. В этот вечер вселенную Толкина можно было одновременно услышать, увидеть и прочитать.